Kuru Saç Bakımı ve Maske Tarifleri

Kuru Saç Bakımı ve Maske Tarifleri
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 4.753 kez okundu.

Kuru Saç Bakım ve Maske Önerileri

 • Saçlarınız çok kuruysa ne kadar banyo yapsanız, temiz tutsanız da gerekli saç bakımını yapmadığınız sürece her zaman sönük ve cansız görünecektir. Kuru saçlar sadece görüntü olarak kötü olmayıp saç derinizin pullanmasına ve buda kepeğe neden oluyor. Kuru saçlar için bakım yaparken dikkatli olun ve vereceğimiz maske tariflerini deneyerek sonuçlarınızı paylaşın.
 • Yağlı saç bakımında anlattığımız gibi kuru saç bakımı için de şampuan seçimi çok önemlidir. Yağlı saçlarda nasıl yağ içeren şampuan almanız gerekmiyorsa bunda da tam tersi yağlı ve PH değeri yüksek şampuanlardan almak gerekiyor(PH-4.5-6.5)
 • Kuru saçların en büyük problemi derilerin tahrip olmasıdır. Sürekli saç diplerinizi kaşırsanız, yıkarken tırnaklarınızı değirirseniz daha fazla yıpranma olur. İlerleyen dönemlerde ise saç diplerinde enfeksiyon durumları gözükebilir, bu yüzden karşı cinse nasıl kibar davranıyorsanız saçlarınıza da öyle davranın. Şampuan sürdükten sonra hemen yıkayıp çıkayım diye acele etmeyin. Saç diplerinize hafif hareketler ile masaj yaparak uygulayın ki şampuan saç diplerine etki ederek gerekli bakımı yapabilsin.
 • Yağlı saçlar için nemli şampuanlardan uzak durun dedik, kuru saçlar içinse ikisi bir arada nem içeren şampuanlar kullanmak gerekiyor. Çok fazla rastlanmasa da şampuan içeriğini kontrol ederek alkol olmadığından emin ol. Alkol içildiğinde vücut nasıl kuruyor ve su ihtiyacı artıyorsa bakım ürünlerinde de aynısı söz konusudur, saç dipleriniz daha çok kurur.
 • Saçlarınızı tararken kullandığını fırça ve tarağı geniş aralıklı seçerseniz daha sağlıklı olur. Dur canım sıkıldı bir saçımı tarayayım cümlesini fazla kurmayın, o fırça saç diplerinize ne kadar değerse o derece zarar verir. Tabi, saçlarınızı taramayın demiyoruz ama bu işlemi yaparken kaplumbağa gibi olun.
 • Saç bakımı için sürekli saç düzeltme ve şekillendirme aletlerini kullanıyorsanız buna bir ara vermenizin zamanı geldi demektir. Saçlarınız zaten kuru ve cansız olduğu için bu aletler nedeni ile daha cansız ve yıpranmış bir görüntüye sahip olacaktır. Saç bakım ve şekillendirme için aynı günü tercih etmeyin, mutlaka 3 er gün ara ile işlemlerinizi yapın.(boya, fön, perma, düzleştirme gibi…)
 • Kuru saçlarınız için sizlere en iyi tavsiyemiz sirkedir. Bunu bir maske tarifi olarak vermek zor, bu şekilde kullanımı daha kolaydır. Duştan sonra avucunuza sirke alarak saçlarınıza sürün ve bir süre bekletin. Hatta kokusundan rahatsız değilseniz bir dahaki duş alacağınız zamana kadar yıkamayın. Sirke sayesinde saçlarınızdaki kepekler azalacak, bakteriler yok olacak ve saçlarınız canlı bir görünüm kazanacaktır.
 • Şimdi sizlere merakla beklediğiniz maske tarifleri anlatımına başlıyoruz. 2 tane yumurtayı bir kahve fincanı su ile ezin ve temiz saçınıza masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ve nemli bir şampuan ile durulayın.
 • Kuru saçlarınız için şimdi maske tarifimizde tropik bir meyve yer alıyor. 1 tane muzu iyi ezin, 1 tane yumurta, 3 çorba kaşığı bal ve aynı oranda süt, bir kahve fincanı zeytinyağını da bir kaba ilave ederek iyice karıştırın. Daha sonra saçlarınıza sürün ve 25-30 dakika kadar beklettikten sonra bir önceki maskede olduğu gibi durulama işlemini gerçekleştirin.
 • Kuru saç bakımı için maske tarifimiz yoğurtlu yumurta ile devam ediyor. Bir tane yumurtayı köpükleşinceye kadar karıştırın ve 5 çorba kaşığı yoğurt ilave ettikten sonra tekrar karıştırarak saçlarınıza sürün. 15-20 dakika saçınızda bekletin ve durulayıp bakım işleminizi tamamlayın.
 • Kuru saçlar için de tekrar zeytinyağı gerekiyor 🙂 Senin de her yazında zeytinyağı var arkadaş diyeceksiniz ama gerçekten her derde deva bir şey. 1 kahve fincanı zeytinyağı ile 2 tane yumurtayı ezerek temiz saçlarımıza sürüyoruz ve bakım işlemini tamamlıyoruz. Diğer zeytinyağlı saç maskesi tarifimiz için de yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı balı karıştırarak yukarıdaki şekilde uyguluyoruz.
 • Kuru saçlar için bu maske tarifinde biraz tuhaf olacaksınız, yapış yapış olmaz mı diyeceksiniz ama saçı nemlendirme ve canlandırma da bire bir yöntemdir. 1 çorba kaşığı balı ve 3 çorba kaşığı sütü karıştırın, yeterince sıvı olmadığını düşünürseniz biraz daha süt ekleyin. Saçınıza sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve yapışkanlık gidene kadar yıkayın. 🙂

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Kış Diyeti İle Zayıflama
Kış Diyeti İle Zayıflama

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
cam-tirnak-modelleri
Cam Tırnak Modası

Kapat