Osmanlı Hanımlarının Güzellik Sırları

Osmanlı Hanımlarının Güzellik Sırları
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 3.204 kez okundu.

Tarih boyunca Osmanlı saraylarında bulunan hanımların güzellikleri ve bakımları dilden dile dolanmıştır. Tarihi kaynaklara göz attığımızda bu hanımların güzellikleri için gereğinden fazla çaba sarf ettikleri ve bazı hususlara fazla önem verdiklerini görebiliriz. Parlak ve canlı bir ten, güzel kokular, dolgun saçlar ve daha birçoğu için bakım kürlerini kullanmaktan geri kalmayan Osmanlı hanımları, bitkilerin faydalarından yararlanıp, asırlar boyunca kullanılan bazı yöntemleri uyguluyorlardı.
Osmanlı hamamları
Meşhur Osmanlı hamamları, şöhretini saatlerini hamamda harcayan ve her zaman keselenen Osmanlı hanımları sayesinde almıştır. Ciltlerine fazlasıyla önem veren bayanlar, doğal peeling uygulaması olan keselenme ile ciltlerinde bulunan ölü derilerin dışarıya atılmasını sağlıyordu. Bu şekilde cilt yumuşak ve kadifemsi bir yapıya bürünüyordu.

osmanlı-hanımlarının-güzellik-sırları-3
Temizlik sırasında en önemli araçları sabundu
Temizlikleri yapılırken en fazla önem verdikleri malzeme sabundu. Farklı türdeki kokulara sahip sabunlar, zeytinyağı ve gül gibi doğal ürünler ile destekleniyordu. Kokulu olmasını istemelerinin sebebi ise ciltlerinin mis gibi olması gerektiğiydi. Bazı kaynaklara göre sabunlara, hanımın isteğine göre şekiller de veriliyordu.

 
Saç kremi için ebegümeci ve hatmi kullanılırdı
Haliyle bulundukları dönemde saç kremi olmadığı için hatmi ve ebegümeci bitkilerinden faydalanıyorlardı. İki bitki kaynatıldığı zaman kremsi bir kıvam alıyor. Böylelikle saçlar yumuşak olur ve daha kolay taranıyordu. Kaynaklara göre saraylara bu bitkilerden kilolarca gelirmiş ve depolanması için saklanırmış. Sabunun saçları sertleştirmesini bu bitkiler ile engelliyorlarmış.

 
Kil en önemli güzellik maddelerinden birisiydi
Hanımlar kili, suya ekleyerek kilin aşağı çökmesini beklermiş. Suyun kalan kısmını saçlarına ve ciltlerine sürüyorlarmış. Bu şekilde ciltteki ölü derilerden kurtulup saçların gürleşerek parlaması sağlanıyordu.

osmanlı-hanımlarının-güzellik-sırları-2
Tırnakların güçlenmesi için zeytinyağı ve gül yaprağı
Tırnaklarını güçlendirmek isteyen hanımlar, zeytinyağı ve gül yaprağının etkilerini kullanarak tırnaklarının daha güçlü olmasını sağlıyordu. Zeytinyağının içerisine gül yaprağı eklenir ve bir süre bekledikten sonra karışması için beklenirdi.

 
Doğal tonik olarak bilinen gül suyu o zamanda da favoriydi
Cildi nemleştirmek, cilt hastalıklarını iyileştirmek ve yüzü temizlemek için hatta psikolojik hastalıkları gidermek için gül suyundan faydalanılırmış.

 
Osmanlı’da güzel koku çok sevilirdi
Kaynaklara göre bazı şifacılar, hastalıkları kokuyla tedavi ederlermiş. Organik bitkiler kullanılarak cilde zararı olmayan parfümler hazırlanır ve kazanlarda kaynatarak buharıyla banyo yapılırmış. Zaten buhar banyosu Osmanlı’da çok meşhurdur. Sarayın her yeri misk kokarmış.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
el-peelingi-ne-ise-yarar
El Peelingi Ne İşe Yarar

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Göz Altı Morlukları
Göz Altı Morlukları

Kapat