Paraguay Mate Çayının Faydaları ve Yan Etkileri

Paraguay Mate Çayının Faydaları ve Yan Etkileri
30 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 8.774 kez okundu.

 Paraguay Mate Çayının Yararları

 • Güney Amerika’daki bir ağacın özel yaprakları olan Mate, kahvelerdeki gibi kafein içerdiği için yorgunluğu önlemesinin yanı sıra kişiyi zinde tutuyor. Yeşil ve Siyah çaydan sonra çok tercih edilen çaylar arasında yer alan Paraguay çayı, bol vitamin ve antioksidanlar ile onlarca faydaları bulunuyor. Şimdi size Paraguay-Mate çayının yararlarından bahsetmek istiyorum.
 1. Çağımızın sorunu olan aşırı kiloları önler, yani zayıflamaya yardımcı bir çaydır.
 2. Her şeye sinirlenen biri haline geldiyseniz, yani depresyon belirtileriniz varsa size baya faydalı olacaktır.
 3. Paraguay çayı kaygıdan uzak bir hayat yaşamınızı sağlar ve sinüslerin açılmasına yardımcı olur.
 4. Mate çayı antioksidan ve vitamin açısından zengin olmasından ötürü alerji tedavilerinde faydalıdır.
 5. Kalp ile ilgili sorunlarını en aza indirir.
 6. Paraguay çayı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek sizin kolaylıkla hasta olmanızı önlediği gibi iltihapların yok olmasına da yararlıdır.
 7. Mate çayı sindirimi kolaylaştırıp metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizde büyük yardımcıdır.
 8. Derslerden önce içeceğiniz bir bardak Paraguay çayı sayesinde zihin açıklığı yaşarsınız, aynı zamanda konsantre olma sorununuz ortadan kalkar.

Mate Paraguay Çayı Nasıl Hazırlanmalıdır

 • Mate çayından tam anlamı ile randıman almak için kesinlikle kaynar suya direkt olarak atmayınız. Suyu öncelikle kaynatınız ve mutfakta 3 dakika boyunca bekletiniz. Paraguay-mate yapraklarını hafif ılımış suyun içerisine atarak 3 dakika da demlenmeye bırakarak maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz. Bu çaya alışık olmayanlar tadını beğenmez ise az yağlı süt ya da 1 kaşık bal ile tatlandırabilirsiniz.

Paraguay Mate Çayının Yan Etkileri

 • Paraguay çayında kafein olduğunu yazımızın başında sizlere aktarmıştık ama kahvelerdeki kadar yüksek miktarda bulunmamaktadır. Tabi, neticede kafein uykunuzu açacağı için uyuyamama gibi yan etkileri ile karşılaşabilirsiniz. Mate çayı her ne kadar bitkisel olsa da çok fazla tüketmek derin yan etkilere sebebiyet verebilir. Yapılan araştırmalarda, aşırı derecede bu çayları tüketenlerin gırtlak ve ağız kanserine yakalanma risklerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Paraguay çayı ile birlikte sigara içenler bu kanser türlerine daha erken yakalanıyorlar.
 • Mate çayı az kullanırsa tuvalete çıkmanızı kolaylaştırır ama çok fazla tükettiğiniz kabızlık gibi yan etkileri de görülmektedir. Ayrıca Paraguay çayının çok tüketilmesi sonucu mide bulanması, istifra etme ve baş dönmesi gibi yan etkileri de mevcuttur.
 • Birçok bitki çayında olduğu gibi Paraguay çayını hamile ve süt emziren annelerin kullanması kesinlikle istenmemektedir. Ağır hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullanma durumundaki kişiler de bu çayları tüketmeden önce mutlaka ek yan etkileri konusunda doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Paraguay Mate Çayı ile ilgili bilgilerimiz bu kadar. Faydaları saymakla bitmeyen Yaban Mersini Çayı Tarifi, Hazırlanışı, Faydaları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Son dönemleri popüler bitkisel çayı olan Paraguay Mate çayının faydaları hakkında yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
sigara-icmenin-cilde-zararlari
Sigara İçmenin Cilde Zararları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Sarışın güzellik sırları
Sarışınların Makyaj Sırları

Kapat