Saçınızı Boyarken Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Saçınızı Boyarken Bunlara Dikkat Etmelisiniz
27 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 2.368 kez okundu.

Saçlarımız bizi biz yapan gür ve hacimli gözükmesini istediğimiz en kıymetli yerlerimizden biridir. Tabi bunların bakımını yapmak da ciddi bir sorumluluk ister. Daha güzel gözükmeleri için boyadığımız andan itibaren belli periyotlarda tekrar boyamak ve bakım yapma ihtiyacı duyan saçlarımız hassas ve bakıma muhtaç bir özelliğe sahip olur.

Evde kendi aramızda yaptığımız saç bakımlarında dikkat etmediğimiz ayrıntılar olmayabilir. Bu yüzden size bu yazıyı yazarak saç bakımında ve saç boyarken yapmanız gerekenleri ve ince ayrıntıları aktarmaya çalışacağız.

Güneş ışığı, saç bakım kremleri, önceden uygulanan boyalar ve bunun gibi etkenler saçlarınızı yıpratan etkenlerdir.Saçınıza yeni bir boya işlemi uygulamadan önce saçınızın durumunu kontrol etme amaçlı saç tutam testini uygulamalı ve bu işlemi saçınızı boyamadan önce yapmalısınız.

Saç tutam testinde çıkan süre dahilinde, saç boyasını saçınızda tutmanız gerekmektedir. Böylece saç renginiz , istediğiniz tonda olacaktır. Aksi  halde saç tonunu istediğiniz tonda tutturamama ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

Saçlarınızı boyamadan önce enselerinize  ve saçlarınızın yüzünüz ile birleştiği yere vazelin sürerek boyanın bulaşmamasını sağlayabilirsiniz. Vazelin kaygan ve hava geçirmez bir malzeme olduğu için saç boyasının lekesinin cildinizde kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı boyadıktan sonraki yapacaklarınız da büyük bir önem taşır. Denize veya havuza girdiğiniz zaman saçlarınız uzun süre maruz kalan klor ve deniz tuzunun etkisi ile parlaklığını yitirebilir.Bu yüzden yüzdükten sonra saçlarınızı hemen kurulamalısınız.

Ayrıca saçlarınızı temiz tutmalı ve duştan sonra en az haftada 2 kez saç bakım kremi uygulamalısınız. Böylece boyalı saçlarınız daha parlak ve gür duracaktır. Bunun yanında yumuşak ve güçlü duracak olan saçlarınız istediğiniz gibi olacaktır.

Genel olarak bakılırsa saçlarımızı yıkadıktan sonra onları havluya sarmak ve saç kurutma makinesi ile uzun uzun kurutmak doğru değildir. Saçları sararak kurutmak kırılmasına, saç kurutma makinesi ile uzun uzun kurutmak ise de donuk gözükmesine neden olur. Bu yüzden dikkat edeceğimiz bir kaç püf nokta sayesinde değer verdiğimiz saçlarımız ışıltılı ve güçlü kalarak kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Karbonat Maskesi
Karbonat Maskesi Ve Sağlık İçin Faydaları

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
biberon2
Bebek Biberonlarına Dikkat

Kapat