Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Doğal Öneriler

Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Doğal Öneriler
13 Nisan 2015 tarihinde eklendi, 3.502 kez okundu.

Sizlere bu makalemizde; saçın sağlık uzaması için doğal öneriler, maske önerileri ve dikkat edilmesi gereken diğer hususlardan bahsedeceğiz.

Saçlarımız bizim beslenmemizden yaptığımız bakımlara kadar birçok etkenden güç alırlar. Düzenli olarak onlarla ilgilenmemiz ve nemlendirmemiz daha sağlıklı uzamalarını sağlar. Saçlarımızın üzerinde kökten uca doğru bir koruyucu yapı vardır. Dış hava koşulları, bakım ritüelleri ve zararlı kimyasallar nedeniyle bu koruyucu yapı zamanla deforme olur ve saçımızı koruyamayacak hale gelir. Buda saçlarımızın zayıflamasına ve zamanla kırıklara sebep olduğu gibi saçlarımızın sağlıklı olarak uzamasına engel olur. Bu durumlara maruz kalmamak için saçımıza uygun şampuanlar tercih edip yaptığımız bakımları doğru ve etkili bir şekilde yapmalıyız. Ayrıca doğal yollardan yağsız kalan kuru saçlarımıza zeytinyağı ile evde hazırlayabileceğimiz karışımlarla tekrardan canlılık katabiliriz.

Saçların Sağlıklı Uzaması İçin Maske Önerileri

Biberiye maskesiyle saçlarınızın gürleşmesini, eski ahenkli zamanlarına kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Biberiye onarıcı ve yapıcı özelliğiyle bilinen bir bitkidir. Evde bulunabilecek zeytinyağı ile biberiyenin karışımından doğal yollarla saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz. Saçların uzama süreci oldukça uzundur ve saç uzatmak için birçok bitkisel yol vardır.

2 tatlı kaşığı biberiye ile yarım fincan zeytinyağını karıştırarak elde ettiğiniz doğal saç maskenizi saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Dikkat etmeniz gereken saç derinizi yani başınızı tamamıyla bu maskeyle kaplamanız. Tüm saç diplerini kökten besleyebilmek için uyguladığınız bu doğal maske saçlarınızı onararak daha çabuk uzamasını sağlayacaktır. Ayrıca zeytinyağı saçlarınızı nemlendirerek saçınızın yağ eksiğini giderecektir.

Sıcak yağ bakımı ile kullandığımız boya, şampuan, bakım jeli gibi kimyasal etkili ürünlerin saç köklerine verdiği zararı azaltabilirsiniz. Saçlarımızın sönük olması, uzamaması gibi durumların genel kaynağı köklerden başlar. Saç diplerimiz ne kadar sağlıklı ve nemliyse o kadar sağlıklı saçlara sahip oluruz. Şampuanların saçlarınızı kurutmasını engellemek için içine bir miktar su ekleyerek kullanmanız tavsiyemizdir. Bu sayede kimyasal etkiyi daha aza indirgemiş olursunuz.

Sıcak yağ bakımına dönecek olursak yarım bardak zeytinyağını kısık ateşte ılık olacak şekilde ısıtıyoruz. Bu işlemden sonra saçlarımıza zarar vermeyecek sıcaklıkta olan doğal saç maskemizi saç diplerimize uygulamaya başlıyoruz. Bu maske sayesinde saçlarımız nem dengesine tekrar kavuşacak ve ayrıca besleyici özü sayesinde yıpranmış olan saçlarımız canlanacak. Koruyucu etkisinin uzun süre gitmesi için bir süre başımızın bu maskeyle kalması lazım. O yüzden uyguladıktan sonra bir havlu ya da bone yardımıyla saçımızı toplayarak zeytinyağının saç derimize ve saçlarımıza iyice nüfus etmesini sağlamalıyız. 1-2 saat tuttuktan sonra hafifçe masaj yaparak şampuanımızla yıkadığımız saçımızın eskisine nazaran daha parlak ve daha canlı olduğunu hissedeceksiniz. Asıl etkisini görmeniz 2 haftanızı alacaktır. Bu sayede saçlarınız daha sağlıklı uzayacak ve bitkisel yollarla saç uzatmanın mümkün olduğunu kendi imkanlarınızla görmüş olacaksınız.

Saçın Uzama Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçları doğal yollarla uzatmak isteyen insanlar olarak saçlarımıza her zaman doğal olmayan yöntemler uygularız. Kullandığımız şampuan, bakım kürleri, elektronik aletler ve saç boyaları saçlarımızın uzamasına engel olan en büyük hususlardır. Özellikle en sık kullandığımız şampuan ve bakım kürlerimizin doğal ve organik olmaları gerekiyor. Bunun dışında saç maşası, ütü, kurutma makinesi gibi yüksek ısıya saçlarımızı maruz bırakan aletleri her gün kullanmak saç sağlığı açısından son derece zararlı. Saçın uzamasına engel olduğu da bir gerçek. Saç boyası yüksek miktarda kimyasal içerdiği için kesinlikle saçlarınıza uygulamadan önce tekrar düşünmeniz gereken konulardan bir tanesi. Etkisi uzun süren kimyasal değerleri daha yüksek boyalardan ziyade daha kısa süreli ancak daha doğal saç boyaları kullanmanız saçlarınızın sağlıklı uzaması için çok önemli. Aksi halde yaşayacağınız problemlere hiçbir saç uzatma yöntemi çare olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
Basen Eritmek İçin Neler Yapmalıyız
Basen Eritmek İçin Neler Yapmalıyız

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
beyaz-cay-nedir-faydalari-nelerdir
Beyaz Çay Nedir Faydaları Nelerdir

Kapat