Sivilcelerin Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Sivilcelerin Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
20 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 2.514 kez okundu.

sivilce-ilaçları-2

Yüzümüzde oluşan sivilceler aslında biyolojik bir fonksiyondur. Ergenlik döneminin geldiğini belirten en bilinen belirtidir. Bu tarz sivilceler sağlık bakımından problem oluşturmasa da kötü bir görüntü sağladığı için gençler tarafından tahammül edilmiyor. Bu sebeple maddi olanaklarını kullanarak sivilcelerden en hızlı şekilde kurtulmaya çalışıyorlar.Bu yöntemlerde bazılarının tercihi fahiş fiyatlı kozmetik tedavileri ya da dermatologlar ile birlikte yapılan tedaviler oluyor. Bazıları ise doğal yollara başvurarak tamamıyla bitkisel ürünler ile tedavi olmayı seçiyor.
Gençler arasında en çok yaşanan sorun ise tecrübesizliktir. Tecrübesiz bir genç, sivilcelerinden hemen kurtulmak için sivilceleri patlatır ve kalıcı izler için zemin hazırlamış olur. Böylece uzun süreli tedaviler ve maliyeti yüksek olan tedavileri yapmak durumunda kalıyorlar.
Uygulanacak sivilce tedavisinden önce ilk olarak sivilcenin türü öğrenilmelidir. Uygulanacak tedavinin işleyişi için bu durum çok önemlidir. Sivilcelerin türleri boyutları ve şekillerine göre belirlenebilir. Bunlara lezyon ismi verilir.
Sivilcelerin lezyonları:
– Kırmızı kabartılar
– Ağrılı, sert büyük kabartılar
– İltihaplı sarı kabartılar
– Akne izleri
– İçi dolu yumuşak kabartılar
Olarak sıralanıyorlar.
Bu sivilce lezyonlarının yoğunlukları sivilce türünü belirler. Akne türleri ise genellikle 3 çeşit olarak göze çarpıyor.

sivilce-ilaçları-3
Komedonal akne: Belirtileri arasında siyah ve beyaz izler genellikle burun ve çehre çevresinde görülür. Ergenlik döneminin getirdiği aknelerdir ya da cilt yapısının çok fazla yağlı olan kişilerde görülür.
Nodülokistik akne: Kalıcı iz bırakma potansiyeli en fazla olan sivilce çeşitidir.
İnfamatuar akne: Ağrı veren ve iltihap bırakan akne çeşitidir.
Sivilcelerin temizlenmesindeki en önemli tedavi yöntemi düzenli yüz temizliği ve sivilceleri takıntı haline getirmemektir. Stres sivilce oluşumunda da önemli rol oynar. Bu önemli bilgiden sonra tedavi yollarında kullanılan ilaçlardan bahsedelim.
– Hormonal tedavi
– Antibiyotik tedavisi
– Oral isotretinoin tedavisi
Tedavi sırasında kullanılan kremler genellikle antibotik ve asit türü olan kremlerdir. Vücudumuzun organizması aminoasit temelinden oluştuğu için en etkili vücut dayanıklılığı asidik ortamlarda oluşuyor. Yalnız uygun görülen süreden fazla bekletildiği zaman cilt yüzeyinde tahrişe sebep olacağı için en kısa sürede uygulanmalıdır. Önerilen kremler arasında etkilerinin en iyi olanları şu şekilde listelenebilir:
-Retinoik asit,
– Antibiyotik,
– Benzoil peroksit,
– Karma tedavi için özel hazırlanan,
– Azelaik asit,
Bulunan kremlerdir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
tretin-krem-ile-sivilce-tedavisi
Tretin Krem ile Sivilce Tedavisi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
İftarda Yediklerimizin Önemi
İftarda Yediklerimizin Önemi

Kapat