Yüz Kızarmasını Nasıl Engellenir ?

Yüz Kızarmasını Nasıl Engellenir ?
16 Mart 2016 tarihinde eklendi, 3.409 kez okundu.

Yüz Kızarmasını Nasıl Engellenir?

Asırlardır utangaçlığın simgesi olan pembe yanaklar birçok insan için oldukça hoş olsa da bazı insanlar için kâbusa dönebiliyor. Her zaman heyecan verici ya da sinir bozucu durumlarda ortaya çıkmayan yüz kızarması insanlarda sosyal fobi ve diğer farklı anksiyete sorunlarına davetiye çıkartabilmektedir. İnsanlar heyecanlandıkları ya da utandıkları durumlarda, spor yaparken, çok sıcak ve çok soğuk havalarda ya da sinirlendikleri vakitlerde yüz kızarma sorunu yaşayabilir.

Yüzün yanak kısmında ve boyun bölgesinde görülebilen bu durum kontrol edilemeyen bir rahatsızlık olabilmektedir. Sosyal hayatta birçok yanlış anlaşılmalara sebep olabilen bu durum insanları zor durumda bırakabilir. Psikolojide eritrofobi denilen anksiyete bozukluğuna yol açan yüz kızarmasını engellemek için ameliyat tedavisi de yapılmaktadır. Ancak yüz kızarması durumumun psikolojik olup olmadığının araştırılarak öncelikle psikiyatrik olarak tedavi edilmesi gerekir.

Toplum içinde konuşurken ani olarak ortaya çıkabilen yüz kızarması boyun ve göğüs bölgesinde kırmızılık oluşmasıyla ortaya çıkar. Kişi stresli, heyecanlı ya da sinirli olmadığı halde ortaya çıkabilen bu sorun sosyal hayatta oldukça zor durumlara sebep olabilir. Klipsli ETS ameliyatı denilen 15-20 dakikalık bir operasyonla tedavi edilebilen yüz kızarıklığı, çocukken geçirilmiş kötü bir deneyim sonucu oluşmuş da olabilir. Bu durum sosyal hayatı olumsuz etkilemeye başlarsa ve kişinin zor durum ve yanlış anlaşılmalara düşmesine sebep oluyorsa mutlaka bir uzmana danışarak uygun olan tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Yüz Kızarmasını Önleyici Tedbirler

Yüz kızarması için yukarı da bahsettiğimiz nedenler dışında farklı sebeplere bağlıysa yani sempatik sistemin aşırı bir şekilde çalışması ile oluşuyorsa bu durumda çözüm tamamen kendi içinizdedir. Yani bazı duygularınızı bastırmalı ve kendinize güvenmelisiniz.

Kendinize karşı olumlu olun…  Kişi kendini çok iyi tanımalı ve zayıf yönlerini en iyi şekilde bilmelidir. Bunların önüne geçebilmek için güçlü yönlerinizi ön plana çıkartın ve başarı yakaladığınızda kendinizi ödüllendirin.

Başkalarının tepkilerine karşı olumlu olun… Yüz kızarmasının en büyük etkenlerinden bir tanesi de başkalarının size olan bakışı ve sizin tedirgin olmanızdır. Dikkatlerin sizin üzerinizde olduğunu düşündüğünüzde heyecan yaparsınız ve yüzünüz kızarır, bu durumlarda dikkatin sizde olduğunu düşünmeyin ve rahat olun.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
la-roche-posay-effaclar-jel
La Roche Posay Effaclar Serisi

Kapat
İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız...
oturarak-gobek-karin-eritme-egzersiz-hareketleri
Oturarak Yapılan Karın-Göbek Yağları Eritme Egzersizleri

Kapat